Vesiväripuupiirros on myrkytön kohopainomenetelmä, jossa ei tarvita prässiä. Kurssi esittelee laajalla skaalalla vesiväripainannan ilmaisullisia mahdollisuuksia ja inspiroi osallistujia kokeilemaan maalauksellisia efektejä ja tekstuureja.
Opiskelu alkaa värierottelulla ja kento-kohdistusmerkin leikkaamisella, minkä jälkeen oppilaat kaivertavat painolaatat japanilaisesta shina-vanerista. Laatoilta vedostetaan kuvasarja, jossa on 3-4 väriä ja 1-2 bokashi-väriliukumaa.
Opiskelussa käytetään pääosin japanilaisia materiaaleja ja välineitä, jotka voi ostaa opettajalta. Kurssi sopii myös niille, jotka eivät ole ennen tehneet puupiirrosta.
Taidegraafikko, Tat Tuula Moilanen
A-hinta 464 € (opetus ja majoitus täysihoidossa 1 hh)
B-hinta 439 € (opetus ja majoitus täysihoidossa 2 hh)
C-hinta 326 € (opetus, lounas ja päiväkahvi)
Materiaalimaksu 30 € maksetaan opettajalle.
Mikäli kurssilla on tilaa, ilmoittautumisia voidaan vastaanottaa kurssin alkuun asti.
Ilmoittautumislomakkeen lähetettyäsi saat sähköpostiisi vahvistusviestin siitä, että ilmoittautumisesi on vastaanotettu. Jos vahvistusviestiä ei ole tullut, otathan yhteyttä opiston toimistoon.
Ilmoittautuneille lähetetään kurssikirje sähköpostitse heti kurssin varmistuttua kevään aikana tai viimeistään noin kolme viikkoa ennen kurssin alkua.
Kurssimaksu on mahdollista maksaa heti ilmoittautumisen yhteydessä tai myöhemmin sähköpostitse lähetettävällä maksulinkillä.