Joutsenon Opiston koulutustarjonnassa on useita avoimen yliopiston perusopintokokonaisuuksia, monipuolisesti eri koulutusaloilta. Voit siis tavoitteellisesti valita opintoja, jotka edistävät tulevaisuuden suunnitelmiasi ja joista on hyötyä tulevissa korkeakouluopinnoissasi. Jos et vielä tarkkaan tiedä mihin suuntautuisit, voit valita itseäsi muuten vain kiinnostavan kurssin tai kokonaisuuden, tai vaikka useita!
Yhteistyöoppilaitoksiemme kanssa järjestettävät avoimen yliopiston opinnot ovat oiva tapa paitsi kehittää osaamista ja opiskelutaitotasi, myös hyvä keino opiskella tulevia korkeakouluopintoja varten ja tehdä opintosuorituksia etukäteen. Kun suoritat opintokokonaisuuksia Joutsenon Opistolla, saat opintoihisi tukea ja ohjausta lähiryhmäohjauksessa niin opettajalta kuin muilta opiskelijoilta. Et siis ole yksin opintojesi kanssa!
Joutsenon Opiston opiskelijat voivat vapaasti valita omaan opinto-ohjelmaansa tarjonnassamme olevia avoimen yliopiston opintoja. Toivotamme tervetulleiksi myös kaikki kyseisistä opinnoista kiinnostuneet: vaikka et opiskelisikaan Joutsenon Opiston koulutuslinjalla, voit silti tulla meille suorittamaan avoimen yliopiston opintoja! Tällöin opintomaksut määräytyvät kurssitarjonnassa mainitun hinnaston mukaan.
Englannin kielen perusopinnot 25 op (JY)
Hinta 1950 €
Erityispedagogiikan perusopinnot 25 op (JY)
Hinta 500 €
Japanin kielen perusopinnot 30 op (UEF)
Hinta 2210 €
Kasvatustieteen perusopinnot 25 op (JY)
Hinta 500 €
Kulttuuriantropologian ja arkeologian perusopinnot 25 op (OY)
Hinta 500€
Psykologian perusopinnot 25 op (JY)
Hinta 500 €
Terveyden edistämisen ja terveystiedon perusopinnot 25 op (UEF)
Hinta 340 €
Ympäristötieteen perusopinnot 25 op (TY)
Hinta 340 €
Academic reading 3 op (JY)
Opettaja Mohammad Etedali
Hinta 170 €
Interdiciplinary Communication skills 3 op (JY)
Opettaja Mohammad Etedali
Hinta 170 €
Mallimaalaus 1 op (Kuvataideakatemia)
Hinta 110 €
Lue lisää
Piirustuksia havainnoista 2 op (Kuvataideakatemia)
Hinta 140 €
Lue lisää
Tilastomenetelmien perusteet 6 op (JY)
Hinta 170 €
Värihavainto 2 op (Kuvataideakatemia)
Hinta 120 €
Lue lisää
Tarkemmat aikataulut selviävät lukuvuoden alkaessa elokuussa.
Opetus alkaa, jos osallistujia on riittävästi.
Tiedustelut ja ilmoittautuminen:
opisto(at)joutsenonopisto.fi, p. 045 844 2993