Japanin kielen ja kulttuurin linja

29.8.2011 - 25.5.2012

Japanin kieltä tarvitaan nykyään monilla eri aloilla, niin liike- kuin kulttuurielämässäkin.

Kääntäjiä, tulkkeja, Japanin kulttuurin tuntijoita ja opettajia tarvitaan yhä enemmän: jotkut peruskoulut ja lukiot ovat ottaneet japanin valinnaiseksi kurssiksi, eikä kääntäjiäkään ole varmasti Suomessa liikaa. Japania opiskellaan myös yhä enemmän eri puolilla maailmaa, joten kulttuurien välisessä kanssakäymisessä japani voi olla erittäin tärkeä avain.

Joutsenon Opiston japanin kielen ja kulttuurin linjalla voit aloittaa japanin kielen opinnot ja samalla valmentautua yliopiston pääsykokeisiin jatkamaan japanin opintoja. Opinnot aloitetaan kielen perusteista, jolloin mitään perustietoja ei tarvita. Opintokokonaisuuden suoritettuaan opiskelija kykenee suoriutumaan päivittäisistä viestintätilanteista, pitämään esitelmiä ja kertomaan mielipiteitään sekä lukemaan helpohkoa tai keskitason japaninkielistä tekstiä. Perusopinnoissa käydään läpi peruskielioppi, hiragana- ja katakana-merkit sekä noin 350 kanji-merkkiä. Linjalla perehdytään myös Japanin kulttuurin osa-alueisiin sekä suoritetaan Japanin historian kurssi.

Yhteiset opinnot

  • Japanin kieli 30 op
  • Japanin historia, 1 op
  • Japanilainen elokuva, 2 op
  • Pääsykokeisiin valmentautuminen 2 op
  • Opintojen ohjaus, 1 op

Valinnaiset aineet

  • elokuvan historia: alustuksia ja elokuvia 2 op
  • saksan jatkokurssi 2 op
  • vakava pääsykoevalmennus 2 op
  • ja lisäksi yliopistolinjan kieli- ja viestintäopintoja

Hakeminen

Linjalle haetaan sähköisellä lomakkeella tai esitteen mukana olevalla lomakkeella.
Hyväksymispäätökset tehdään 10.6., 24.6., 8.7., 22.7., 12.8., 24.8.

Lisätietoja:
Joutsenon Opisto
Pöyhiänniementie 2
54100 Joutseno

puhelin 05-6100 100, faksi 05-6100 125
Sähköposti: opisto@joutsenonopisto.fi

Kustannukset

  • 100 euroa / viikko, johon sisältyy asuminen, ruokailut (täysihoito) ja opetus
  • 60 euroa / viikko, johon sisältyy lounas, päiväkahvi ja opetus
  • 50 euroa / viikko, johon sisältyy opetus

Opintoihin voi saada opintotukea (=opintoraha + asumislisä + opintolainan takaus).

Asuminen

Opiston alueella on kaksi asuntolaa, joissa on 113 vuodepaikkaa. Osa huoneista on 2-hengen huoneita ja osa 1-hengen huoneita. Yhden hengen huoneista lisämaksu on 18€/viikko. Huoneet ovat kalustettuja, peti- ja liinavaatteista jokainen huolehtii itse. Majoitustilat ovat käytettävissä koko työvuoden ajan, eikä niitä tarvitse tyhjentää viikonlopuiksi tai lomiksi.